VŠECHNO VE VAŠEM ŽIVOTĚ JE VAŠE VINA

Původní text –
Caleb Jones, 4. ledna 2015, www.blackdragonblog.com
 
Český překlad –
Tomáš Szépe, 16. ledna 2023
 

Všech­no ve va­šem ži­vo­tě je va­še vi­na.
 
Štve vás to?
 
Vý­bor­ně.  Jen houšť.
 
Váš pří­jem, va­še tě­les­ná kon­di­ce, úro­veň va­še­ho mi­lost­né­ho ži­vo­ta, úro­veň va­še­ho ště­stí i všech­ny ostat­ní před­sta­vi­tel­né úrov­ně če­ho­ko­liv ve va­šem ži­vo­tě jsou va­še vi­na.
 
Tak.
 
Vaše.
 
Ne­jsou vi­na va­šich ro­di­čů (jste-li dos­pě­lý, ov­šem). Ne­jsou vi­na Ba­bi­še, Fi­a­ly, Klau­se ne­bo Ze­ma­na. Ne­jsou vi­na va­ší vlá­dy ne­bo Ev­rop­ské ko­mi­se (ne­ži­je­te v dik­ta­tu­ře ani v ko­mu­nis­mu). Ne­jsou vi­na fe­mi­nis­tek, le­vi­čá­ků ani pra­vi­čá­ků. Ne­jsou vi­na mi­li­ar­dá­řů ani elit. Ne­jsou vi­na ukra­jin­ců, ru­sá­ků, ci­ká­nů, čer­no­chů, bě­lo­chů, ži­dů, mus­li­mů, křes­ťa­nů ani žád­né ji­né ná­rod­nos­ti, ra­sy, men­ši­ny ne­bo cír­kve.
 
Ne.
 
Jsou vi­na va­še a je­nom va­še.  Ta­ko­vá je re­a­li­ta.
 
Chce­te víc?
 
Mám víc.
 
Ne­jsou vi­na va­ší ex­pří­tel­ky­ně. By­li jste to vy, kdo z ní udě­lal pří­tel­ky­ni v prv­ní řa­dě. Ne­mu­se­li jste to dě­lat.
 
Ne­jsou vi­na va­ší ex­man­žel­ky. By­li jste to vy, kdo si tu se­me­tri­ku vzal. Mo­hli jste si vzít ně­ko­ho ji­né­ho. Ne­bo ješ­tě líp, mo­hli jste být chyt­ří a for­mál­ní­mu sňat­ku se vy­hnout úpl­ně. Va­še vi­na.
 
Ne­jsou vi­na va­še­ho šé­fa. Kde pra­cu­je­te, ne­mu­sí­te zů­stá­vat. Když je to tam tak hroz­né, odej­dě­te. Se­žeň­te si ji­nou prá­ci. "Ale já ne­do­ká­žu na­jít ji­né mí­sto, kde pla­tí tak­hle dob­ře, na­víc v té­hle kri­zi, bla bla bla..." Úpl­ně vás sly­ším. Ale mo­ment! Já ne­řekl, že ode­jít ne­bo si na­jít no­vou prá­ci je jed­no­du­ché. Já řekl, že váš pří­jem je va­še vi­na, stej­ně ja­ko va­še cel­ko­vá spo­ko­je­nost. Pro­to­že je.
 
V zá­rod­ku prak­tic­ky ja­ké­ko­liv zá­por­né okol­no­sti va­še­ho ži­vo­ta, kte­rou si do­ká­že­te vy­ba­vit – bez ohle­du na to, jak moc se mů­že zdát být za­vi­ně­ná ně­kým ji­ným –, lze vy­sle­do­vat va­še roz­hod­nu­tí a va­še či­ny. Te­dy va­ší vi­nu.
 
Ne­vy­dě­lá­vá­te dost? Moh­li by­ste vy­dě­lá­vat víc, kdy­by­ste do­o­prav­dy chtě­li. Pří­tel­ky­ně je mrcha? Moh­li by­ste ji po­slat k šíp­ku a seh­nat si no­vou, kdy­by­ste do­o­prav­dy chtě­li. Jste pří­liš tlus­tí? Moh­li by­ste zhub­nout, kdy­by­ste do­o­prav­dy chtě­li. Jste třa­so­řit­ka? Moh­li by­ste ze­sí­lit, kdy­by­ste do­o­prav­dy chtě­li. Mě­li jste pří­šer­né ro­di­če? Moh­li by­ste pod­stou­pit psy­cho­te­ra­pii, pře­číst pár do­brých in­struk­táž­ních knih, ob­klo­pit se pri­ma lid­mi a smě­řo­vá­ní své­ho ži­vo­ta kom­plet­ně oto­čit, kdy­by­ste do­o­prav­dy chtě­li. Ne­vrz­ne­te si, jak je rok dlou­hý? Moh­li by­ste se na­u­čit ran­dit, vy­ra­zit me­zi li­di a mít se­xu, ko­lik je li­bo, kdy­by­ste do­o­prav­dy chtě­li.
 
Ješ­tě jed­nou— Ne­ří­kám, že udě­lat ty­hle vě­ci je snad­né. Ji­stě, udě­lat spou­stu z nich je vel­mi ob­tíž­né. Jen­že snad­né/ob­tíž­né, to tu dnes ne­ro­ze­bí­rá­me, to je úpl­ně ji­ná otáz­ka. Co ří­kám, je je­nom to, že vi­na je na vás. To­mu ne­lze unik­nout.
 
Fajn. Teď k va­šim vý­mlu­vám, pro­to­že vím, že jich má­te li­li­ón.
 
Po­kud vás při­mě­ju vy­ne­chat do­ha­dy o de­ter­mi­nis­mu ves­mí­ru, o před­ur­če­ní, resp. o teo­rii ab­so­lut­ní ne­exis­ten­ce svo­bod­né vů­le (je­jichž vý­sle­dek po­va­žu­ji v otáz­ce osob­ní od­po­věd­nos­ti za bez­vý­znam­ný, pro­to­že i kdy­by by­la rea­li­ta ilu­zor­ní a ži­vot je­nom ja­kou­si hrou, pro člo­vě­ka jsou v kon­tex­tu té­to hry veš­ke­ré udá­los­ti hma­ta­tel­ně re­ál­né a svo­bod­ná vů­le vy­ko­na­va­tel­ná), zaj­de­te – ve sna­ze uká­zat mi, že se ple­tu –, hlu­bo­ko do zó­ny ex­ce­sů a po­ku­sí­te se na­jít vhod­nou vý­jim­ku. Pak na mě zku­sí­te co­si ta­ko­vé­ho­to –
 
"He­le, to­hle je bl­bost. Za ně­kte­ré vě­ci v ži­vo­tě člo­věk vi­nu ne­ne­se. Co tře­ba ma­lé dí­tě, kte­ré umí­rá na ra­ko­vi­nu? Ja­kým způ­so­bem si za ni mo­hlo?"
 
Žád­ným. Ji­stě, že si za ni ne­mo­hlo. Ke kaž­dé­mu pra­vid­lu se na­jdou vzác­né vý­jim­ky. A ja­ko vždy, vý­jim­ky pra­vid­lo po­tvr­zu­jí. Sku­teč­nost, že v obra­ně své­ho po­sto­je mu­sí­te vy­tá­hnout ex­trém dí­tě­te umí­ra­jí­cí­ho na ra­ko­vi­nu, uka­zu­je, jak sla­bý váš po­stoj je. Ko­lik zná­te osob­ně dě­tí, kte­ré zem­ře­ly na ra­ko­vi­nu? Ano, ta­ko­vá smů­la se dě­je, ale je­nom s oh­rom­ně, oh­rom­ně ma­lou čet­nos­tí.
 
Ně­ko­lik vý­ji­mek z pra­vid­la "všech­no ve va­šem ži­vo­tě je va­še vi­na," kte­ré by mo­hly být plat­né, zde ro­ze­pí­šu, čis­tě pro úpl­nost dis­ku­ze –
 
1.  Dě­ti (oso­by pod zhru­ba 16–18 let vě­ku) před­sta­vu­jí mož­nou vý­jim­ku, pro­to­že čas­to ne­mo­hou ovlá­dat své či­ny ne­bo pod­mín­ky své vý­cho­vy a tu­díž ani ne­ne­sou vi­nu za své vý­sled­ky. Nic­mé­ně, po­kud je vám přes osm­náct, smů­la, sem se ne­scho­vá­te.
 
2.  Li­dé, kte­ří ži­jí ve vy­so­ce re­pre­siv­ních stá­tech, jsou rov­něž před­sta­vi­tel­ně vý­jim­kou, pro­to­že je­jich svo­bod­ná vů­le i mno­ži­na je­jich roz­hod­nu­tí je sil­ně ome­ze­na ná­tla­kem stát­ní mo­ci. Tak­že ano, po­kud ži­je­te tře­ba v So­mál­sku ne­bo v Se­ver­ní Ko­rei, má­te ode mě pro­pust­ku. Je­li­kož ale ten­hle text čte­te v češ­ti­ně, nej­spíš ži­je­te v ČR a ne­scho­vá­te se ani sem.
 
3.  Dal­ší mož­nou vý­jim­ku před­sta­vu­jí li­dé za­sa­že­ní zdra­vot­ní­mi prob­lé­my, kte­rým ne­šlo ni­jak před­chá­zet. Ale pro­to­že vět­ši­ně ne­mo­cí před­chá­zet lze, když je do­sta­ne­te, vi­na je na vás. Pa­ma­tuj­te, že i vět­ši­ně dru­hů ra­ko­vi­ny – když už jsme ji zde zmí­ni­li – se dá s ob­rov­skou pra­vdě­po­dob­nos­tí vy­hnout, po­kud ži­je­te správ­ným způ­so­bem. Při­lé­ha­vý pří­klad po­sky­tu­jí mí dva strý­co­vé, z nichž je­den zem­řel před le­ty na ALS, což je­ho vi­na ne­by­la, a dru­hý zem­řel zhru­ba ve stej­né do­bě na ná­sled­ky in­fark­tu, což je­ho vi­na do­za­jis­ta by­la. Byl tlus­tý. Ne­zhub­nout si zvo­lil ja­ko sou­část ži­vot­ní­ho sty­lu, s před­vi­da­tel­ný­mi ná­sled­ky.
 
4.  Ob­dob­ně před­sta­vi­tel­nou vý­jim­ku tvo­ří ta­ké li­dé, kte­ří by­li zmr­za­če­ni při ne­ho­dě, za kte­rou ni­jak ne­mo­hli. Po­kud jste se­dě­li v za­par­ko­va­ném au­tě, ně­kdo do vás na­bou­ral a vy jste dí­ky to­mu při­šli o obě ru­ce i obě no­hy, po­tom ano, to sku­teč­ně ne­by­la va­še vi­na. Po­kud jste se ale do au­to­ne­ho­dy do­sta­li, pro­to­že jste při ří­ze­ní udě­la­li chy­bu ne­bo pro­to­že jste se za­cho­va­li hlou­pě – tře­ba jste v kri­tic­ké chví­li te­le­fo­no­va­li ne­bo do­kon­ce tex­to­va­li –, to te­dy va­še vi­na by­la. A pro­bůh ani se ne­po­kou­šej­te vy­ta­sit ta­ko­vé to ty­pic­ky žen­ské "ne­mohl jsem za to, pro­to­že jsem se opil." Ne­mu­se­li jste se opí­jet, a i je­stli si pro ty­hle sta­vy vů­bec ne­vě­ří­te, mo­hli jste svo­je klí­če od au­ta pře­dem ně­ko­mu dát. (Vi­dí­te? Opět va­še vi­na. Pře­staň­te se obl­bo­vat.)
 
Kdy­bych po­trá­pil hla­vu, asi bych do­ká­zal po­psat dal­ší tři nebo čty­ři sta­tis­tic­ky vzác­né vý­jim­ky, ale mys­lím, že do­bře chá­pe­te už teď. Klí­čo­vá je myš­len­ka, že vět­ši­na lidí, kte­ří se ohled­ně svých po­tí­ží vy­mlou­va­jí, ne­u­mí­rá na ra­ko­vi­nu ani ne­ži­je v Se­ver­ní Ko­rei. 99 % ča­su jde o je­din­ce, kte­ří fňu­ka­jí nad ně­čím, co si sa­mi způ­so­bi­li.
 
"Ne­vy­dě­lá­vám dost pe­něz!" Va­še vi­na. Se­žeň­te si ji­nou prá­ci. Otev­ře­te dal­ší bu­si­ness. Dej­te víc úsi­lí do mar­ke­tin­gu. Změň­te obor. Do­vzdě­lej­te se. Pra­cuj­te do poz­děj­ších ho­din. Od­stě­huj­te se do bo­hat­ší­ho měs­ta. Jas­ně, zno­vu— Ne­ří­kám, že udě­lat ty­hle vě­ci je snad­né. Ří­kám, že kdy­bys­te do­o­prav­dy chtě­li, mo­hli bys­te je udě­lat, a že po­kud se roz­hod­ne­te pro ne­čin­nost, je to jen a pou­ze va­še vi­na.
 
"Mo­je ex­man­žel­ka se mě po­kou­ší ob­rat o dě­ti!" Va­še vi­na. Vy jste se s ní za­plet­li. Vy jste ji po­žá­da­li o ru­ku. Vy jste si ji vza­li. Vy jste s ní ne­po­de­psa­li ro­di­čov­ský plán ani před­man­žel­skou smlou­vu. Vy jste se s ní se­stě­ho­va­li, vy jste s ní mě­li děti. To všech­no by­la va­še vě­do­má roz­hod­nu­tí, kte­rá jste udě­la­li a udě­lat ne­mu­se­li.
 
"Můj spo­lu­byd­lí­cí mi ukrad­nul čty­ři­cet ti­síc." Va­še vi­na. Vy jste s tím gráz­lem sdí­le­li byt. Ne­pro­klep­nu­li jste si ho, než jste s ním za­ča­li byd­let, že ne? Když jste po­pr­vé zjis­ti­li, že je to bl­bec, nej­spíš jste se ne­od­stě­ho­va­li, ani jste ho ne­vy­kop­nu­li. Nad­to fakt, že jste vů­bec shá­ně­li spo­lu­byd­lí­cí­ho, vy­chá­zel je­di­ně z toho, že jste ne­vy­dě­lá­va­li dost, abys­te za svo­je byd­le­ní mo­hli pla­tit sa­mi, ne­bo že jste chtě­li byd­let ně­kde, kde to by­lo nad va­še po­mě­ry. A váš pří­jem je va­še vi­na, pa­ma­tu­je­me?
 
Tak­hle bych mohl pok­ra­čo­vat s dal­ší ho­rou pří­kla­dů. Pří­kla­dů sel­há­ní, ze kte­rých se po­kou­ší­te vy­vi­nit, ale za kte­ré si ve sku­teč­nos­ti mů­že­te sa­mi. Ale za­se— Mys­lím, že už chá­pe­te. Všech­no ve va­šem ži­vo­tě je va­še vi­na.
 
Mi­mo­cho­dem, to­hle pra­vid­lo sa­mo­zřej­mě pla­tí i pro mě. Me­zi vý­jim­ky ne­pat­řím. Kaž­dý prob­lém, kte­rý v ži­vo­tě mám, jsem si způ­so­bil sám. Prav­da, můj ži­vot je dnes dost do­brý a prob­lé­mů v něm ne­mám moc, ale kaž­dý je­den, kte­rý mě trá­pí ne­bo trá­pil, je ne­bo byl mou vi­nou. Do­ce­la a úpl­ně, mou – vlast­ní – vi­nou. Kro­mě se­be sa­ma ne­mám, na ko­ho bych mohl co­ko­liv svést. Co jsem se v osm­nác­ti od­stě­ho­val z do­mu svých ro­di­čů, všech­ny prů­švi­hy do jed­no­ho jsem si při­vo­dil sám.
 
Stej­ně ja­ko vy jste si sa­mi při­vo­di­li všech­ny prů­švi­hy svo­je.

Proč je to dobře

Teď mi ješ­tě zbý­vá vy­svět­lit, proč je to tak do­bře. Proč je pro vás vý­hod­né pl­ně přij­mout, že všech­no ve va­šem ži­vo­tě je va­še vi­na. Proč je to jed­na z vů­bec nej­po­zi­tiv­něj­ších a nej­vý­hod­něj­ších vě­cí, kte­ré mů­že­te udělat.
 
Po­kud jste si sou­čas­né prob­lé­my kom­plet­ně způ­so­bi­li sa­mi, mů­že­te je i změ­nit. Jest­li tře­ba vy­dě­lá­vá­te pou­hých tři­cet ti­síc mě­síč­ně, štve vás to a je to ce­lé va­še vi­na, mů­že­te vy­dě­lá­vat mno­hem víc, sta­čí se jen roz­hod­nout. To je oh­rom­ně úžas­né, když se nad tím za­mys­lí­te.
 
Co kdy­bys­te vy­dě­lá­va­li jen tři­cet ti­síc mě­síč­ně, ne­mo­hli to vy­stát a zá­ro­veň za to ne­by­li zod­po­věd­ní? Co kdy­by za tím stá­lo, že ži­je­te v Or­well­ov­ské to­ta­li­tě, že va­še za­měst­ná­ní i váš pří­jem dik­tu­je na­ho­di­lý mi­ni­ster­ský úřed­ník a že jste pod ne­u­stá­lým do­hle­dem a kon­stant­ní hroz­bou smr­ti? To by by­lo do­o­prav­dy zlé, pro­to­že by­ste by­li fak­tic­ky bez­moc­ní. Kdy­bys­te svůj pří­jem na­vý­ši­li, če­li­li by­ste po­pra­vě.
 
Kdy­by ale byl váš pří­jem plně ve va­šich ru­kou (což je!), to by by­lo skvě­lé. Zna­me­na­lo by to, že ho mů­že­te změ­nit, kdy­ko­liv chce­te – kdy­ko­liv se pro to roz­hod­ne­te.
 
A to ta­ké je, proč by­ste mě­li být nad­še­ní, když ří­kám, že úro­veň va­še­ho mi­lost­né­ho ži­vo­ta ne­bo va­še tě­les­ná kon­di­ce je va­ší vlast­ní vi­nou. Proč by­ste to mě­li ví­tat a ne se zlo­bit, vzte­kat ne­bo vy­mlou­vat. Pro­to­že to vám dá­vá mož­nost všech­ny ty­hle vě­ci změ­nit. Kdy­bys­te za ně ne­mo­hli, by­li bys­te na­hra­ní, a to do­ko­na­le a na­po­řád.
 
To, že za svo­je prob­lé­my si mů­žu sám, osob­ně mi­lu­ju. Při­pa­dá mi to su­per. Dá­vá mi to schop­nost s ni­mi ně­co dě­lat. Za prob­lé­my, kte­ré jsem měl v mi­nu­los­ti, jsem si ta­ky mohl sám. Vě­děl jsem na jis­to­tu, že je mů­žu vy­ře­šit, sta­čí se jen roz­hod­nout. A tak jsem se roz­hod­nul, od­pra­co­val, co by­lo od­pra­co­vat po­tře­ba, a teď už ne­e­xis­tu­jí. Jsem rád, že když už jsem je měl, ta­ky jsem je pů­vod­ně za­vi­nil, pro­to­že chá­pu, že kdy­by to tak ne­by­lo, nut­ně by mě po­řád trá­pi­ly.
 
Ko­neč­ně, po­kud si mů­že­te za svo­je prob­lé­my, mů­že­te si ta­ké za svo­je úspě­chy. Jest­li vy­dě­lá­vá­te hro­ma­du pe­něz, vy­bu­do­va­li jste bo­ha­tou fir­mu ne­bo pro­spěš­nou or­ga­ni­za­ci ne­bo má­te tře­ba pa­rád­ní mi­lost­ný ži­vot – a vše­ho jste do­sá­hnu­li svým vlast­ním úsi­lím –, má­te být na co hrdí. Udě­la­li jste to vy a je to va­še "vi­na." Jen tak dál! Když jste se ke skvě­lým vý­sled­kům pro­pra­co­va­li v jed­né ob­las­ti, zvlád­ne­te to i v ji­né, pro­to­že ať už svou po­zor­nost na­mí­ří­te kam­ko­liv, za všech­no všu­de si mů­že­te sa­mi.
 
Tak­že pře­staň­te fňu­kat, zat­ně­te zu­by a vrh­ně­te se do prá­ce. Všech­no ve va­šem ži­vo­tě je va­še vi­na. Změ­nit v něm mů­že­te, co­ko­liv se vám ne­lí­bí. Ne­ní to úžas­né?